Neoprávněný strach z bankovního systému

Peníze

Pokud máme přebytek peněz přemýšlíme, co s nimi. Jsou to volné prostředky, které by se přeci jen mohly zhodnocovat. To vedlo ke vzniku jedinců, kteří ukládali a za malý poplatek půjčovali peníze. Z těchto jedinců došlo ke vzniku seskupení a organizací. Následná transformace vedl ke vzniku bank a bankovních společností, které poskytují nejrůznější služby https://www.guba.cz/bankovni-sluzby-nejen-pro-sirokou–verejnost.

sklenice na mince.jpg


Díky historii prošla ekonomika několika změnami, které se týkají i bankovního sektoru. Můžeme se z nich poučit a dovědět se něco o bankovnictví. Bankovnictví můžeme tedy dělit na dva styly řízení.


·         Jednosektorový – tento styl vedení jistě všichni známe z minulého režimu. Je to způsob, kdy je celý bankovní sektor řízen centrálně státem. Půjčky, úvěry i hypotéky. To vše je v rukou státu. Proto také došlo ke vzniku půjček, které byly zpětné nevymahatelné a zpětně zdevastovaly ekonomiku ČR.


·         Dvousektorový – styl dvousektorový je znám v dnešní době. Funguje jakási řídící instituce v našem případě je to ČNB tedy centrální banka. Ta udává limity a pokyny, kterými se musí druhořadé instituce – komerční banky řídit.


Banky tedy podléhají pokynům ČNB tu řídí bankovní rada v čele s guvernérem. Ta ovšem opět podléhá požadavkům vlády.


Služby bank se zaměřují na dva okruhy klientů.


·         Retail – v rámci retailu se můžeme bavit o méně bohatých klientech jedná se tedy o řadové občany.


·         Korporát – tento sektor disponuje několika milionovými účty a jde hlavně o bankovní správu firem.


V rámci zaměření na klienty je poskytováno hlavně:


·         vedení účtu zdarma


·         minimální poplatky za kartu


·         nulové poplatky za založení účtu


·         tři výběry měsíčně zdarma apod.

 
peníze z bankomatu.jpg


Se zaměřením na korporát se jedná o služby typu, poskytování úvěrů, krytí rizika, eskont směnek


Veškerý strach z bank pramení z finanční negramotnosti a šance, že propadneme úvěrové pasti. Dnes je však ať už na pobočkách banko nebo na internetu spoustu renomovaných odborníků.


Neoprávněný strach z bankovního systému
4.3 (86.67%)3