Touží vaše děti po zvířátku? Co takhle morče.

Zvířata

.

Plánujete svým dětem pořídit domů zvířátko a tápete nad tím, jaké? Pokud upřednostňujete nenáročného mazlíčka, který je roztomilý a péčí o něj nestrávíte víc než půl hodiny denně, přemýšlejte o morčeti.
Morčátka jsou neagresivní, společenská zvířata, se kterýma se nudit nebudete. Vydávají několik druhů zvuků, kterými komunikují s jinými morčaty i s vámi. Brzy poznáte, co který zvukový projev znamená.
Tito mazlíčci jsou velice rychlí a hbití. Budete-li s nimi chtít hrát na honěnou, raději si to rozmyslete. Nemáte žádnou šanci. Skákat také umí, ale nejsou v něm tak zdatní jako třeba králíci.
morče s jablkem
Stejně jako u psů, mají morčata různá plemena. Nejrozšířenější jsou hladkosrstá a rozetky. Tito mazlíčci mají rády společníka svého druhu. Samotnému morčátku by mohlo být smutno. Proto si raději pořiďte alespoň dvě.

Obydlí pro morčata

Až budete vybírat klec, zvolte minimálně 1 metr dlouhou. Jako podestýlka jsou vhodné hobliny, kukuřičná podestýlka nebo konopná. Dřevěné pelety umístěte jen do záchodu, protože jsou pro tlapky morčat tvrdé a mohly by jim způsobit otlaky.
Podestýlky z papíru také nejsou příliš vhodné. Tito mazlíčci totiž rády papír koušou. Možné je i použití koberečku, pokud se vám podaří zvířátko naučit chodit na záchod. Ten stačí jednou týdně vyprat a máte vystaráno. Nevhodná podestýlka je seno. Pokud ho morče počůrá, hodně smrdí.
Do klece nebo plastového domečku morčeti pořiďte záchod, keramickou misku, seník a napáječku. Dejte tam také větvičku z ovocného stromu, aby si mohlo obrušovat zoubky, případně obstarejte i minerální kámen.
hnědé morčátko

.

Čím krmit?

Morčata si stejně jako lidé neumějí sami vyrobit vitamín C, proto jej musí přijímat potravou.
Co se týče krmení, měly by denně dostat asi 200 g čerstvé zeleniny. Radost jim uděláte salátem, okurkou, rajčetem i paprikou. Vhodná je také kořenová zelenina, sem tam brokolice, kedluben, řepa. Pozor na nadýmavou zeleninu. Příliš velké množství by je mohlo stát i život.
Morčátkům dejte k dispozici celodenně seno. Obrušují si jím zoubky a potřebují ho k dobrému trávení. Potěšíte je i granulkama.

Ohodnoťte příspěvek
.

Comments are closed.